İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelen Yiyecekler

İdrar yolu enfeksiyonları için doktorlar genelde antibiyotik verirler. Fakat bunun yanı sıra doğal antibiyotik dediğimiz bitkilerin de iyileştirici etkisi olduğunu hepimiz biliriz. Ama bunları kullanırken de aşırıya kaçmamaya özen göstermeliyiz. Peki idrar yolu enfeksiyonuna neler iyi gelir ;

Elma Sirkesi: Elma sirkesi idrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakterilerin yavaşlaması ve ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu olan kişiler doğal antibiyotik olan elma sirkesini kullanabilir.

  • Bir büyük bardak suya bir yemek kaşığı elma sirkesi koyun ayrıca biraz limon suyu ve bir şeker kaşığı bal ekleyin ve iyice karıştırdıktan sonra için. Günde iki bardak olmak şartıyla 4 gün devam edin.                                                                                                            

Hint Bektaşi Üzümü: Hint Bektaşi üzümü de bakterilerin üremesini engelleyen ve C vitamini açısından oldukça zengin olan bitkidir.

  • Bir bardak suya Hint Bektaşi üzümünü koyun bunun yanında bir bardak zerdeçal tozu ekleyin ve kaynatın. 3-5 gün süreyle bu karışımı günde 3 kere için . Bunun yanında C vitamini içeren portakal, limon, muz, kivi, kavun, domates yenilerek tedavinin hızlanması sağlanabilir.

Kızılcık Suyu: Kızılcık bulunan proantosiyanidinler gibi bazı bileşikler üretra duvarlarına ulaşarak idrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakterileri engelleyebilir. Kızılcık suyunda çok hafif bir antibiyotik etkisi vardır.

  • Günde iki bardak kızılcık suyu içmek idrar yolu enfeksiyonlarından kurtulmanın en kolay ve basit tedavi yollarından birisidir.
  • İdrar yolu enfeksiyonunun böbreklere zarar vermemesi için günde 2-3 bardak içebilirsiniz.
  • Kızılcık suyunu şekersiz içmelisiniz. Tadını değiştirmek isterseniz, elma suyu katabilirsiniz.
  • Uyarı: Eğer böbrek taşı sorunu yaşıyorsanız kızılcık suyu içmemelisiniz.                

Kabartma Tozu: Sodasının içerdiği asit asit-baz dengesini normalleştirerek ağrıların azalmasını ve rahatlamanızı sağlayacaktır. Bir bardak suya bir çay kaşığı kabartma tozu ekleyerek iyice karıştırın ve için  İdrar yolu enfeksiyonunun neden olduğu ağrılarda anlık rahatlama sağlayacaktır.

Çay Ağacı Yağı:  Çay ağacı idrar yolu ve mesane enfeksiyonları için kullanılan çok etkili bir bitkidir.

  • Banyo suyuna 10 damla çay ağacı yağı karıştırın ve özellikle üretra kısmını iyice bu karışımla yıkayın.
  • Alternatif olarak, ardıç yağı ve sandal ağacı yağını eşit miktarlarda çay ağacı yağı ile karıştırın ve karın bölgesiyle mesane kısmına iyice yedirecek şekilde masaj yaparak uygulayın. Daha etkili sonuçlar almak ve idrar yolu enfeksiyonundan kurtulmak için bu işleme 4-5 gün boyunca devam edin                                                                                  

Yaban Mersini: Yaban mersini idrar yolu enfeksiyonlarını önleyen etkili şifalı bitkilerden bir tanesidir. Yaban mersininin içerdiği doğal antibiyotikler idrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakterilerden bünyeyi temizler, aynı zamanda metabolizmayı güçlendirir.

  • Kahvaltılara veya yemeklere yaban mersini ekleyebilirsiniz, illa idrar yolu enfeksiyonu sorunu yaşadığınızda değil genelede bunu yapmanız sağlık açısından faydalıdır.
  • Ayrıca taze yaban mersini suyu hazırlanabilir ve sabah kalkınca, akşam yatmadan önce içilir.                                                                                                                                          

Ananas: Ananas İdrar yolu enfeksiyonlarını azaltan inti inflamayıar özelliklere sahip bromelain adı verilen bir enzim içerir. Ananas ile birlikte, bu tür enfeksiyonlardan kurtulmak için doktorunuz tarafından reçete antibiyotik almak idrar yolu iltihabından hızla kurtulmanıza yardımcı olur.