Düzensiz Adet Sorunlarıyla İlgili Soru ve Cevaplar (27 – 29)

“Düzensiz Adet Sorunlarıyla İlgili Soru ve Cevaplar” 27 ile 29 Arasındaki soru ve cevapları aşağıda görebilirsiniz. Diğer soru ve cevaplar için makalenin en altından 30 ile 32. sorulara ulaşabilirsiniz.

 

Adet ilk başladığında düzensiz mi olur?

Çocukluktan ergenliğe geçerken adet kanaması başladığı andan itibaren bunun mutlaka düzenli olması gerekmez. ilk 2 yıl adet kanaması üreme çağında olan kadınlarda olduğu gibi yumurtlama fonksiyonunun bir sonucu değildir. Yumurtlama bir adet döngüsünün içinde ortalarda yer alan bir süreçtir ve olgun bir yumurta hücresinin oluşmasını bize anlatır. Yumurtlama sonrası oluşan progestereon hormonu eğer döllenme olmazsa 14 günden sonra kandan azalınca adet kanaması başlar. Düzenli adet için yumurtlamanın sorunsuz olması gerekir. Hemen adet olmaya başlamak doğurganlık durumunu ortaya çıkarmaz. Belli bir aşamaya kadar hormonlar zaman zaman adet kanamasının düzensiz olmasına neden olabiliyorlar. En sık görülen adet kanamasının 28 günden daha geç olması durumudur. Yumurtlama başladığından bu genelde ortadan kalkar.

 

Adet düzensizliği hangi durumlarda normal kabul edilir?

Düzensiz âdet görmeyle bize başvuran hastalarda yaptığımız ilk şey bir hikaye almak olur. Kişinin yaşı, yaşadığı hastalıklar veya stresler, mevcut süresi, düzensizlik olarak söylediği şeyin gerçekten âdet düzensizliği olup olmadığı araştırılmalıdır. İlk âdetlerde düzensizlik normal. Eğer kişi 16 yaşındaki genç bir bayan, 14 yaşından beri düzensizlik yaşadığını söylerse bunun normal olduğu kendisine mutlaka ifade edilmelidir. Çünkü mevcut olan bilgilere göre ilk âdetten sonraki 2 yıl içerisinde âdet düzensizliği olabilir. Ancak 2 yılı geçen hallerde 3-4 ayda bir âdet görmek gibi durumlar patoloji olarak kabul edilmeli ve araştırılmalıdır. Menopoza yaklaşıyor olabilirsiniz. Keza menopoz dönemine yakın bayanlarda da âdet düzensizliği olabilir. Aralar gittikçe açılabilir, kanama miktarları azalabilir, bunların da normal olarak algılanması gerektiği kişiye söylenmelidir.

 

Duzensiz Adet Sorunlariyla İlgili Soru ve Cevaplar (8)

 

Kanamanın az olduğu adet düzensizliği nasıl tedavi edilir?

Kanama miktarının fazla olması kadar çok az olması da patolojiktir. Bu duruma da hipermenore adını veriyoruz. Eğer hasta 25-35 yaş grubundaysa, mevcut başka bir patolojisi veya geçirilmiş herhangi bir enfeksiyonu yoksa, rahim içerisinde yapışıklığa neden olabilecek bir operasyon veya bir girişimsel olay yaşanmamışsa hormonal incelenme yapılması gerekir.
Uygun tedavi seçimi: Eğer hormonal eksikliğe bağlı bir kanama azlığı söz konusuysa bunun toparlanması, guatra bağlıysa guatr hormonunun düzenlenmesi, rahim içerisi yapışıklığa bağlı bir kanama azlığıysa yapışıklığı giderici operasyonlarla ve rahim içerisine yerleştirilebilecek bir rahim içi araçla bu durumun düzeltilmesi mümkündür.

 

Düzensiz Adet Sorunlarıyla İlgili Soru ve Cevaplar (30 – 32) Yazımızı Buraya Tıklayarak Devamını Okuyabilirsiniz.