Dünya Gününüz Kutlu Olsun

İki dev yine özel bir günde kullanıcılarının dikkatlerini çekmeyi başardı. Anlık Moda olarak bizde Dünya Gününüz Kutlu Olsun Diyoruz. Google’ın başlattığı doodle çılgınlığı tüm hızıyla devam ederken, facebook da bu işten kendi payını çıkarmayı hedefliyor. Özel günler ve canlı bomba eylemlerinde kullanıcılarını yalnız bırakmayan facebook şirketi, dünya günü dolayısıyla hazırladığı video ile kullanıcılarına sürpriz yaptı.

Google her zamanki gibi duyarlı tavrını koruyarak bir doodle yayınladı ve kullanıcılarını yine şaşırtmadı. Google kullanıcılarını merak ettirmeyi başararak Dünya Günü ‘nü aramalarını sağladı. “Dünya Günü (22 Nisan), ilk olarak San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.

John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart’ı önermiştir. Daha sonra ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile ve Denis Hayes’in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir.

Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyum düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk ‘Temiz Hava Yasası‘ ve ‘Temiz Su Yasaları’ hazırlanmıştır.”

Sosyal Medya Dünya Gününü Kutluyor

Dünya Günü Kutlamaları (Dünya Gününüz Kutlu Olsun)

Facebook dünya günü için hazırladığı videoda ”Dünya Günün Kutlu Olsun, Bugün dünya üzerindeki etkimiz hakkında düşünelim ve olumlu bir değişim gerçekleştirelim.” diyerek kullanıcılarını bu özel güne dikkat çekti.

Google ise farklı bir kaç illüstrasyon çalışması ile dünya gününü kutlamakta.

Google Dünya Gününüz Kutlu Olsun 2
Google Dünya Gününüz Kutlu Olsun. Google dünya günü için doodle hazırladı.

 

Google Dünya Gününüz Kutlu Olsun
Google Dünya Gününüz Kutlu Olsun. Google dünya günü için doodle hazırladı.