Deniz Kenarı Mangal Keyfi Nasıl Yapılır

Deniz kenarında veya piknik alanında mangal keyfi yapmak istiyorsanız öncelikle tüm ekipmanlar tamam olması lazım mangal olmazsa olmazlardan birisi =) arkasından kömür ve çıra geliyor.. yanınıza ateş almayı sakın unutmayın yoksa gittiğiniz yerde ateş aramak zorunda kalır ve o ateşe teşekkür için mangalda pişenden götürmek gerekir. Peki ya mangalda ne pişer ?
Öncelikle kırmızı et var ise kırmızı et vazgeçilmezlerden birisi benim için tabi işim içinde çocuklar var ise bizim kırmızı et sırasını tavuğa bırakmak zorunda kalıyor… 😀  tavuklar nasıl soslanır, Nasıl tadı çıkar hemen yazıyorum..
 

Örnek Malzemeler:
  • 1 kilo tavuk kanat
  • 2 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 yemek kaşığı sıvıyağ
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 baş sarımsak
  • 1 çay kaşığı kırmızı biber
  • 1 çay kaşığı kimyon
  • 1 çay kaşığı kekik
  • 1 tatlı kaşığı tuz 

Şimdi Sıra Hünerli Ellerde:

Bir baş sarımsağı temizleyip rendeleyelim yada havanda ezelim.Sonra kanatlar hariç bütün malzemeleri derin bir kasede karıştıralım.Kanatları daha iyi pişmeleri için eklem kısımlarından ikiye bölelim.Sos karışımı hazırladığımız kabın içine alıp elimizle sosu yedirerek iyice harmanlayalım.En az 2 saat en çok bir gece kanatları bu sosun içinde bekletelim.Bekletme işlemini yapmazsanız kanatlar sosu çekemez ve lezzetli olmaz.Sonra mangalda yada ızgarada arkalı önlü sık sık çevirerek soslu kanatlarımızı pişirelim.Pişerken etleri sık sık çevirelim.Bu şekilde hem yanmalarını önleriz hem et suyunu içine hapseder ve daha lezzetli yumuşacık olur.
Tavuklar bu şekilde peki ya sucuklar, sucukları en sona bırakın çünkü çocuklarınıza kırmızı eti alıştırmaya başlayın onlarda yesin ama ısrarcı olmayın be bağırmayın etten soğumasınlar mangalda pişen kırmızı eti çocuklar için küçük küçük parçalara bölüme bilirsiniz, İsterseniz şişe dizdiyseniz şiş direk eline verin çıkararak kendileri uğraşsınlar bu onları yemeğe bağlanmalarını sağlar ve bir daha kine aynısını isteye bilirler veya bu küçük parçaları ekmeğin arasına koyup vere bilirsiniz onlara ilgi gösterdiğiniz için hoşlarına gidip yiyeceklerdir.
En sona bilerek sucukları bırakmıştık ya işte sıra onlarda ortadan ikiye bölüm küçük çizikler atarak mangalda pişire bilirsiniz..

Afiyet olsun!!! 😀