1950’ler New Look Modası

Vakit buldukça kendi stil izlerini taşıyan dönemleri inceleme kararı aldık. İlk olarak birkaç ay önce İkinci Dünya Savaşı’nın etkisiyle köklü bir değişim yaşayan 1940lara değinmiştik. Şimdi de yine günümüze kadar popülerliğini koruyan çoğu parçanın ilk kez öne çıktığı bir dönemler 50ler ile devam ediyoruz.

 1950-lerde_Moda

1940lı yıllar savaş dönemi olduğu için modaya olan ilgi azalmış ve çoğu moda evi tek tek kapanmıştı. Acil bir durumda kadınlar daha rahat etsin diye o dönemde düz taban ayakkabılar, tulumlar ve maskülen bir tarz ön plandaydı. Fakat elbette söz konusu moda olunca her şey her an değişebiliyor. Tıpkı 1950de olduğu gibi.  50lerde savaş artık sona ermiş ve dünya geleceğe her açıdan daha umutlu gözlerle bakmaya başlamıştı. İşler zamanla eski haline döndü. Amerika dünyada ilk kez seri üretime geçince her alanda büyük bir patlama yaşandı, tabi moda bu patlamada geride kalmadı.

 1950-lerde_Moda (11)

Christian Dior, 1950lerde modayı belirleyen isim oldu. New Look adıyla çıkardığı koleksiyonunda kloş etekler ve beli öne çıkaran sıkı ceketler büyük çıkış yaşadı. 40lı yıllarda kadınların feminenlikten tamamen uzak görüntüsü bu yıllarda Dior’un da destekleyici dokunuşuyla daha romantik ve feminen bir hal aldı.

 1950-lerde_Moda (6)

Tabi Christian Dior’un bu atağı karşısında Coco Chanel boş durmadı ve 50lerin ortalarında yeni Chanel takım elbisesini tasarladı. Bu tasarım zamanla her kadında görülmeye başladı. Terziler ve her sınıfa hitap eden hazır giyim markaları bu takımın tıpatıp aynıları üretmeye başladı. Chanel’in bu ipek takımı o dönem Dior ile büyük tezarlık yaratmıştı. Dior’un rahat formlu eteklerine karşı Chanel’in dar etekleri, Dior’un beli vurgulayan ceketlerine karşı Chanel’in daha maskülen olan ceketleri.

 chanel-suits-1950s

Cigarette Pantolonlar
1950lerde kadınlar önceki yıllara göre daha feminen pantolonlar giyiyordu. Yüksek belli, çift fermuarlı, bilekte biten cigarette pantolonlar bu dönem oldukça modaydı.

 1950-lerde_Moda (4)

Elbiseler

Elbise giyimi bu yıllarda biraz daha özen isteyen bir iş haline gelmişti. Bir gecede 3 tane elbise değişirmiş. Gecenin başında kokteyl elbisesi, yemekte yemek elbisesi ve gece 10dan sonra da tam anlamıyla ağırbaşlı bir elbise giyilirmiş.  Kokteyl elbiseleri genellikle kısa tercih ediliyormuş. Ayrıca elbiseler genelde sırtı açık, tek omuz,straples, saten, ipek, tül ve şifon olarak yapılıyormuş. Bu yıllarda daha çok lady gibi görünen elbiseler revaçtaydı. Elbiselerde bel ön planda değilse bile kadınlar bir kemer yardımıyla her türlü elbiseyi belini öne çıkartıcak kadar ayarlıyormuş.

 1950-lerde_Moda (7)

Tasarımcıların genelde iki parça kıyafetler tasarladığı dönemde özellikle Givenchy’nin elbiseleri Audrey Hepburn tarafından ikonlaşmıştı. Audrey’nin neredeyse bütün elbiseleri favorisi Givenchy tarafından yapılmış.

Kalem Etekler

Geçtiğimiz sezon çok moda olan kalem eteklerin kökeni 1950lerin Dior’una dayanıyor. Dönemin kadınları ilk olarak hareketleri kısıtlanıyor diye bu etekleri yadırgamış. Tabi 40lardaki rahat stile alışmışlar. Fakat daha sonra neredeyse dönemin bütün kadınları tarafından vazgeçilmez hale gelmiş.

 PENCILSKIRT2

Şapka,Eldiven,Kemer

1950li yıllarda her duruma ve bütçeye uygun bir şapka vardı. Genellikle hasır, fötr ve kumaş şapkalar vardı. Kuş tüyü, çiçek ve boncuklar çoğu şapkanın vazgeçilmezi haline gelmişti.

Kadınlar için gece ve gündüz eldivenleri bu dönemde de ikiye ayrılıyor. Gündüz kısa deri eldivenler geceleri ise uzun ipek eldivenler giyiliyordu.

Belin vurgulandığı bu dönemde kemerler bunun için en kolay yol oluyordu. Kalem etekten, capri pantolonlara kadar birçok parçanın vazgeçilmezi kemerlerdi.

5003541966_5b3caeb22f

Hermes Kelly Çantalar

Bu çantaların Monako Prensesi, asaletin diğer adı Grace Kelly ile anılmasının hikayesi biraz enteresan. O dönemde adeta bir moda ikonu olan, giydikleri binlerce kişi tarafından ilgi gören Grace Kelly, Hermes tarafından da ilham alınmış ve ona özel bir çanta tasarlanmış.HERMES Kelly Bag. Fakat bu çanta beklenen ilgiyi görememiş. Ta ki Grace Kelly, aniden karşısına çıkan paparazilerin hamile karnını çekmesini engellemek için göbeğini Kelly çantayla kapatana kadar. O andan itibaren bu çantaları alabilmek için insanlar upuzun kuyruklar oluşturmuş.

 1950-lerde_Moda (9)

1950’lerde öncülük yapan moda markaları:

Christian Dior, Coco Chanel, Balenciaga, Givenchy, Gucci, Jacques Fath, Lanvin, Pierre Balmain,Burberry, Clare McCardell, Mainbocher, Pauline Trigere, Bonnie Cashin, Duke Kahanamoku, Nudie Cohn.

Ve gelelim dönemin stil ikonlarına:

                                                                             AUDREY HEPBURN

1950-lerde_Moda (5)

                                                                           MARILYN MONROE

1950-lerde_Moda (1)

                                                                                GRACE KELLY

1950-lerde_Moda (8)